WARUNKI PRZYJĘCIA
W Domu Magnificat prowadzona jest terapia uzależnionych od środków psychoaktywnych i osób pogubionych duchowo w trybie stacjonarnym. Ilość miejsc w Ośrodku przewidziana jest w tej chwili na ok. 20 osób – mężczyzn i kobiet. Osoby przyjmowane są na terapię po uprzedniej detoksykacji (odtruciu) – o ile jest potrzebna – i wcześniejszym zgłoszeniu chęci podjęcia leczenia (wpis do księgi pacjentów oczekujących). Wyznanie religijne uzależnionych nie ma znaczenia przy przyjęciu do Domu, osoby przyjmowane są dobrowolnie, warunkiem przyjęcia jest zaakceptowanie przez nich katolickiego charakteru Domu i wartości w nim promowanych.
TERAPIA
Pogram terapii realizowany jest w oparciu o MODEL SPOŁECZNOŚCI TERAPEUTYCZNEJ. Zasadniczą atmosferę, jaką tworzymy w Domu Magnificat jest klimat domowy i rodzinny.
FORMY TERAPII
- Terapia grupowa przy udziale terapeuty dyżurującego
- Codzienne dzielenie (omawiana jest bieżąca aktywność członków Społeczności Domowników oraz ich sprawy),
- Spotkanie Główne Domowników raz w tygodniu (omawiane są ważne sprawy pacjentów związane z ich terapią),
- Społeczność interwencyjna (udzielenie wsparcia w sytuacji kryzysowej).
- Ergoterapia (terapia poprzez pracę)
- Terapia w czynnościach dnia codziennego
- Grupy etapowe – obserwator, nowicjat, domownik, gospodarz
- Zajęcia z duchowości, konferencje, świadectwa
- Grupa edukacyjna
- Terapia muzyczna
- Trening umiejętności społecznych
- Zajęcia sportowe
- Zajęcia integracyjne
- Terapia indywidualna
- prowadzenie terapii przez wyznaczonego terapeutę (diagnoza, indywidualny program terapii)
- badania oraz konsultacje lekarskie i psychiatryczne
- badania i prowadzenie psychologiczne
- indywidualny kontakt z duszpasterzem Ośrodka
PODEJMOWANE DZIAŁANIA TERAPEUTYCZNE
- Terapia pracą (ergoterapia): nauka podstawowych funkcji społecznych oraz czynności dnia codziennego gotowanie, sprzątanie, przygotowywanie pomieszczeń do zajęć, pranie, obsługa sprzętu domowego itp.), podejmowanie pracy zarobkowej.
- Trening behawioralny (w zakresie zachowania).
- Porządkowanie własnych spraw administracyjnych (nauka pisania podań, kwestionariuszy, nauka wyrobienia dowodu osobistego, meldowania się, poznanie procesu ubezpieczenia bezrobotnych) i karnych (utrzymywanie kontaktu z nadzorującymi Kuratorami i Sądami
- Rozwijanie zainteresowań i różnych form aktywności: zajęcia informatyczne, muzyczne, plastyczne, kulinarne.
- Zajęcia rekreacyjne i sportowe Organizowanie spotkań z osobami żyjącymi trzeźwo, liturgii i uroczystości dla lokalnej społeczności (resocjalizacja).
- Organizowanie czasu wolnego: gry świetlicowe, zabawy
- Warsztaty terapeutyczne:
-
- z komunikacji inter- i intra-personalnej,
- warsztaty muzyczne (muzykoterapia)
- zajęcia z duchowości
CZAS TRWANIA I OPIS ETAPÓW TERAPII
Od 2021 roku rozpoczęliśmy terapię programem „Dwunastu Kroków”, który wymaga m.in. stałego i osobistego wysiłku w stosowaniu się do jego zasad i ma na celu zmianę określonych nawyków, utartych schematów myślenia i zmianę dotychczasowego oglądu siebie i świata. Terapia uzależnień w Domu Magnificat, po spełnieniu warunków przyjęcia, podzielona jest na etapy leczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Na każdym z etapów są jasno określone i sprecyzowane zadania i cele jakie Podopieczny ma do osiągnięcia. Określone są też przywileje jakie mu przysługują oraz funkcje jakie może pełnić.
ETAPY PROCESU TERAPEUTYCZNEGO
Etap I – FUNDAMENT – I – II KROK – 35 dni
Etap II – TERAPIA KRÓTKOTERMINOWA – I – V KROK – około 84 dni
Etap III – TERAPIA ŚREDNIOTERMINOWA – I – IX Krok – około 168 dni
Etap IV – TERAPIA DŁUGOTERMINOWA – I – XII Krok – około 252 dni
Proporcje czasu trwania etapów terapii mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie i zadania terapeutyczne rozpisane są na poszczególne etapy. Pacjenci od początku motywowani są przez terapeutów i Wspólnotę do podjęcia zadań terapeutycznych; mają jednak prawo do rezygnacji z leczenia. W sytuacji, kiedy notorycznie naruszają Regulamin Domu, Wspólnota może rozwiązać kontrakt terapeutyczny.
REGULAMIN DOMU
- Abstynencja od substancji psychoaktywnych – narkotyki, alkohol, leki używane w celach niemedycznych (bez konsultacji z lekarzem);
- Zakaz zachowań agresywnych (w tym agresji słownej), ordynarnych i przestępczych (kradzieże, oszustwa itp.);
- Abstynencja seksualna.
- Uczciwość szacunek względem siebie i innych
Łamanie regulaminu wiąże się z konsekwencją rozwiązania kontraktu z pacjentem. Decyduje o tym kadra terapeutyczna wraz ze społecznością.
Charakter DOMU MAGNIFICAT
- promocja chrześcijańskiej wizji świata – odniesienie do Jezusa Chrystusa i Ewangelii;
- wspólnota – wspólne tworzenie – Domostwa (dzielenie się rzeczami materialnymi i duchowymi, nawiązywanie i pogłębianie relacji z członkami Społeczności, odpowiedzialność za leczenie własne i innych, dbanie o miejsce leczenia i pobytu jako dom w którym mieszkamy i żyjemy);
- uczciwość – przyjęcie i uznanie norm promowanych przez Dom Magnificat;
- zaangażowanie w podejmowaną pracę – praca jest wykonywana jak najlepiej (szybko, starannie i rzetelnie), jest wyznaczana i monitorowana przez Społeczność (może mieć wymiar fizyczny, lub umysłowy – nauka, warsztaty terapeutyczne, zajęcia twórcze).